Dijital AjanslarDijital Ajanslar

Eskiden klasik olarak reklam ajanslığı yapan firmalar artık gelişen teknoloji ile dijital ajanslar olarak anılmaya başladı. Böylece yaptıkları işlerin alanları genişleyince pek çok farklı hizmeti de bir arada sunmaya başladı. Mesela bir dijital ajans web sitesi tasarımının yanı sıra arama motoru optimizasyonu, web tabanlı prodüksiyonel çalışmalar ve arama motoru optimizasyonu gibi hizmetler bunlardan bir kaçı. Diyelim ki bir web sitesi tasarımına ihtiyaç duydunuz ancak bu konuyla ilgili hizmet veren firmalardan diğer ihtiyaçlarınız için de yardım almak istiyorsunuz. Yeni nesil dijital ajanslarda bunları bir arada bulmanız artık mümkün.


Dijital ajanslarda amaç, reklama konu olan bir ürünün veya hizmetin internet ortamında hangi kitle hedeflenmişse o kitleye doğru ve etkili bir biçimde ulaşabileceği bir konum oluşturmaktır. Bu reklam ajanslarının yaptığı işlerde yaratıcılık ön plandadır ve ajanslar hedeflenen kitleye ulaşabilmek için online reklamcılık kanallarını kullanır. Bu şekilde yaptığı işi çok ciddiye alan kaliteli firmalar sayesinde ürününüz ile istediğiniz sonucu alabilir, sesinizi duyurmak istediğiniz her yere duyurabilirsiniz. Doğru ve planlı bir şekilde yapılan reklam size bol müşteri ve çok fazla tanınma olanağı sağlayacaktır. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sürekli göz önünde bulunmanızı sağlayacak reklamlarla amacınıza tam anlamıyla ulaşmış olacaksınız.

Dijital ajanslar her geçen gün artan talep üzerine yerini iyice sağlamlaştırmıştır. Özellikle klasik medya anlayışının son zamanlarda yetersiz kalması da bunun bir sebebi. Artık gelişen teknoloji sayesinde insanlara ulaşmanın yönü tamamen internet ortamına kaymış bu da reklam ajanslarının kendilerini bu duruma ayak uydurmaya zorlamıştır. Aslında bu şekilde amaca ulaşmak daha da kolaylaşmıştır. Önemli olan doğru konumlandırma yapabilmek. Yeterli bir görünürlülüğe ulaştıktan sonra geriye yapmanız gereken pek fazla bir şey kalmıyor çünkü reklam her şeydir diyen firmalar bunu bu yöntemle daha da pekiştirmiş oluyor.

Bir ürünü tanıtırken görsellik her zaman çok önemlidir. Yeterli çalışmayı yaptıktan sonra tüm bilgilerinizi dijital ortama dökmeyi başarırsanız etkili bir sunum elde etmiş olursunuz. Bu da dijital ajansları gerekli kılan en önemli etkenlerden bir diğeri oluyor. Aslında klasik ajanslardan farklı ve gelişmiş olmasının yanı sıra benzer özellikleri de yok değil. Çünkü ana temel aynı şey üzerine kurulmuştur. Doğru reklam, doğru kitle. Yani pazarlama stratejisi. Bu stratejide ürün satışını arttırmak ve sürekli kılmak, ürünün bilinirliliğini arttırmaya çalışmak, markanın herkesçe hatırlanabilir bir özellikte olmasını sağlamak amaçlanır. Bunu dijital ortamda yapmaya çalışan reklam ajansları klasik reklam ajanslarıyla bu konuda benzerlik gösterir. 


Dijital ajanslar da en önemli amaç hedef kitleye bu ürünü tanıtabilmektir. Bunu gerçekleştirmek için de yapması gereken pek çok işlemi sırası ile gerçekleştirmesi gerekir. Öncelik ürünü gerektiği gibi incelemek. Bunu klasik yöntemlerle yapar yani ürünü alır, ön inceleme yaparak reklamını yapacağı ürün hakkında gerekli bilgilere sahip olur. Daha sonra ürünün mevcut konumunu saptar ve Pazar payı konusunda fikir sahibi olur. Araştırmalarına bilinirlik oranlarını tespit ederek devam eder ki en önemli işlem budur aslında. Ne kadar kişi tarafından biliniyor ve hedef kitlenin ne kadarını kapsıyor bu oran. Tabi markanın değerini de bilmesi gerekiyor ki reklamını doğru bir şekilde yapabilsin. Bu işlemlerin ardın sıra konumlandırmaya gelir. Sadece doğru ve etkili bir konumlandırma yapıldığı zaman iyi bir sonuç elde edilebileceğini bilen ajanslar bu konuda oldukça titiz bir çalışma yaparak müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi amaçlayarak onları mutlu ediyor. 

TEKLİF İSTE