Mobil Web TasarımMobil Web Tasarım

Web sitelerinin telefon ekranlarında görülebilecek ebatlara uygun olarak tasarlanmış olanlarına mobil site denir. Telefonlarda internet kullanımının artmasına, gelişen teknoloji ile internetin cep telefonlarında kolayca ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile mobil site kullanımı da artmıştır. Ancak, var olan siteler yeni teknoloji ile uyumlu olmadığından sorunlar yaşanabilmektedir. Bir sitenin bazı özellikleri cep telefonlarında görüntülenebilmesine rağmen, her özelliği ile cep telefonunda çalışmayabilir. Mesela sadece içeriği görüntülenirken panel girişi yapılamayabilir. İşte bu durumda pratikliği sağlamak adına mobil tasarım devreye girer ve küçük ekranlara uygun olabilecek mobil site tasarlanması yapılır.

Telefon ve tablet gibi araçların çözünürlüğü duyarlılık gerektirmektedir. Mobil tasarım ile tüm ekran ebatlarına uygun site bir site yaılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi cep telefonlarında uygulanan tasarımdır. Sadece cep telefonlarında da değil tabletlerde de uygulanan bir tasarımdır ve responsive web tasarım adını da almaktadır. İşte mobil web tasarımı, telefonlarda ekran çözünürlüğüne göre hassaslık gösteren ve kullanıcıya kolayca gezinme imkânı sağlayan tasarımlardır. Bu tasarım internete hangi tür cihazla girildiğini (telefon, bilgisayar veya tablet) algılayarak ona uyumlu olacak biçimde kendini ayarlamaktadır. Siteye ait yazı, menü, görsel ve diğer tüm ilgili özelliklerin ebadını otomatik ayarlamaktadır. Bu sayede de kullanıcı sorunsuz ve hızlı biçimde sayfaya ulaşabilmekte ve de gezinti yapabilmektedir.

Cep telefonu ile internete bağlanan tüm dünya da her geçen gün artmaktadır. Öyle ki Türkiye’de bu oran %51’e ulaşmıştır. Mobil site tasarım ile cep telefonlarından internete bağlanarak bir web sitesine ait tüm özellikler görüntülenebilmektedir. en büyük faydası kullanımının rahat oluşudur. Sadece aşağı indirme ve yukarı çıkarma işlemleri için hassas dokunuşlarla hareket sağlamaktadır. Diğer bir yararı da bir tane web tasarım, tek domain ile cihazların hepsinde aracın çözünürlüğüne hizmet edilebilmektedir. Böylece bakım kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca mobil web tasarım ile arama motoru optimizasyonu sağlama da daha kolaydır. Oluşturacağınız bir tane tasarım ile maliyeti azaltabilirsiniz.

Mobil uyumlu web tasarım, bilgisayardaki tasarımlara göre daha esnek bir biçimde yapılır. Yani, daha esnek şekilde bir tasarım yapmayı gerektirir ve çoklu ekran desteğini zorunlu kılar. Eğer var olan site mobil uyumlu siteye dönüştürülecekse ilk olarak site yedeklenir. Daha sonra CMS güncellenir. CMS’nin sunduğu seçenekler arasından mobil uyumlu seçilir ve tasarım tamamlanır. Bunun dışında alt sayfalar oluşturularak siteyi mobil sitenize yönlendire de bilirsiniz. Mobil uyumlu web tasarım, cep telefonlarına uygun ebatlarla birlikte çözünürlüğe de uygun sayfa içerikleri sağlanması demektir. İnternette bu konu ile ilgili çok fazla kaynak mevcuttur. HTML5 ve Java bilgisi bu konunda ilk adım için yeterlidir.

Teknoloji ile birlikte telefonlar neredeyse bilgisayarların yerini aldı ve web sitesi oluşturma işlemi artık cep telefonlarında da yapılabilmektedir. Oluşturacağınız mobil özel site ile kolayca mobil kullanıcılarına ulaşabilmektesiniz. Mobil özel sitlere en büyük ilgiyi de kobiler göstermektedir. Mobil siteler, cep telefonu cep telefonu kullananları dikkate alarak yapılan ve cep telefonlarının ekran küçüklüğüne göre farklı, cep telefonu için ise daha farklı tasarlanmaktadır. Yani, Google’ın sizi aramalarda üst sıralara taşımasını istiyorsanız web sitenizi mobil uyumlu site halinde de tasarlamak zorundasınız. Peki, bir sitenin mobil uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu konuda da eleme yöntemi yapan Google, mobil uyumlu siteleri arama yapılan esnada sıralamaktadır. Google bunu mobil uyumluluk testi ile yapar. Bu testte URL analiz edilir. Daha sonra da uyumluluğa bakılır.

TEKLİF İSTE