En İyi Reklam StratejileriEn İyi Reklam Stratejileri

Reklamların amacı sunulan ürünlerin ve hizmetlerin satın alma potansiyelini arttırmaktır. Reklam stratejileri ise bu reklamları en iyi şekilde nasıl hazırlayabilir ve nasıl yayınlayabiliriz konusunda yardımcı olmaktır. Reklamlar aslında firmaların kamuya kendini yansıtabildiği bir yüzdür. İster küçük isterse büyük bir firma olsun her türden işletme kendi çapında etkili bir reklam kampanyası geliştirebilir. En iyi reklam stratejilerinin sahip olması gereken pek çok özellik vardır. Öncelikle esnek ve yaratıcı bir planlama yapılmalı, hedef kitle belirlenmeli ve belirlenen hedef kitleye en doğru ve etkili bir biçimde nasıl ve nerede ulaşılabileceğinin araştırmasının yapılması gerekir. Amaçları arasında reklamı yapılacak firmanın ve firmanın ürünleri veya hizmetleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratmak, firma satışlarını en üst seviyeye çıkarmak ve rakip firmalardan olabildiğince müşteri kapmak, firmaya veya markaya yönelik imaj çalışmaları yapmak bulunur. Yani aslında yapılan reklamlarla firma hakkında bilgi vermeyi, müşterilerini ikna etmeyi, tüketicinin hafızasında sürekli yer etmeyi amaçlar.

En iyi reklam stratejileri gerçekleştirilirken pek çok aşamadan geçmesi gerekir. Diyelim ki yeni kurulan bir firmasınız. Burada amaç bellidir. Yapılacak reklamlarla öncelikle firma ve ürünleri hakkında gerekli tanıtımları yapmak. Yani bir nevi farkındalık yaratmak. Bu anlamda ilk reklam kampanyası yaparken fazla bir bütçe ayırmanız gerekebilir; ancak gerekli tanıtımlar yapılıp, pazarda iyi bir yere sahip olunup, rekabet ortamında var olduktan sonra bu bütçeyi biraz daha aza indirebilirsiniz. Ama yeni kurulan ve ismini yeni duyurmaya başlayan firmalarda bu bütçe haliyle fazla olmalıdır. Bütçe ayrıldıktan sonra ilk önceliğimiz hedef kitleyi belirlemek. Buradaki kitle bir grup veya birden fazla grup olabilir. Onların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hedef kitlemiz tam olarak ortaya çıkacaktır. Daha sonra ürün konseptimizi belirlememiz gerek. Önemli olan bu işi yapan diğer firmalardan bizi ayıran yönlerimizi vurgulamak, ürünümüzü sadece ürün olmaktan kurtarmaktır. Konumlandırma alanının seçimine gelelim. Hedef kitle belirlendikten sonra önemli olan o kitleye en uygun şekilde ulaşabilmek. İster klasik yöntemlerle yani televizyon, radyo, billboard, açık hava reklamları olsun ister dijital medya ve sosyal paylaşım kanalları olsun her türlü müşteriye ulaşma yöntemi denenmelidir. Sıra reklam mesajına gelir. Reklam mesajları sizin diğer ürünlerden farklı olan yanlarınızı vurgulamalı, tüketici bu ürünü nasıl değerlendirmeli ve satın almaya nasıl karar vermeli, diğer firmalardan güçlü yanlarımız nelerdir bunları belirtmelidir.

Reklamın hayatımızdaki önemi muhakkak ancak iyi bir şekilde planlanmamış ve yeterli bilgilendirmeyi yapamayan reklamlar fayda yerine zarar getirir. İşte bu esnada en iyi reklam stratejilerini belirlemek gerek. Oluşturulan reklamda hem görsel içerik hem de yazılı içerik çok önemlidir. Yazılı içerikteki amacımız ürün ve hizmetlerimiz hakkında tam ve doğru bilgi vermek olmalıdır. İyi bir slogan da bulduk mu bu içerik tamamlanmış olacaktır. Görsel içerik ise en çok hafızada kalan kısımdır. Burada renkleri çok iyi bir şekilde kullanmalı ve eğer bir logomuz varsa onu en etkin şekilde kullanmalıyız. Tabi bunlar için de iyi bir reklam bütçesi ayarlamamız gerek. Reklam stratejilerini destekleyecek bir bütçeye sahip olduktan sonra gerekli çalışmaları tamamlamak daha kolay olacaktır. Sıra sonuçları analiz etmekte. Bu konuya en çok önem verenler genelde küçük firmalardır. Çünkü ilk geri dönüşler atacakları diğer adımlarda çok etkili bir role sahiptir. Reklam yayınlarının hangi ülke sınırları çerçevesinde yayınlıyorsanız o ülkenin reklamlarla ilgili yasalarını da bilmeniz ve o yasalara uymanız gerekir.

TEKLİF İSTE