Hangi Sosyal Medya Kanalları Tercih Edilmeli?Hangi Sosyal Medya Kanalları Tercih Edilmeli?

Hangi Sosyal Medya Kanalları Tercih Edilmeli? Sosyal medya kanallarına geçmeden önce sosyal medyanın ne olduğu hakkında bilgi vermek gerek sanırım. Sosyal medya; Web 2.0’ın kullanıcıların hizmetine sunulmasıyla tek yönlü olarak yapılan bilgi paylaşımı artık çift yönlü ve eş zamanlı olarak yapılmaya başladı. Bununla birlikte sosyal medya, internet üzerinden yapılan diyaloglar ve paylaşımların tamamını da kapsar. Zaman veya mekân sınırlaması olmadan herhangi bir şeyi paylaşmak veya tartışmak esas olarak alınır. Sosyal medya platformlarında herkes buluşabilir ve istediği her şeyi paylaşabilir. İsterse herhangi bir konuda yardım ister, bir soruna yardım eder, sorar veya cevap verir. Buna bağlı olarak da resmi olmasa da bir eğitim aracıdır aynı zamanda. Geleneksel medyadan çok farklı bir şekilde gelişen sosyal medya bilgiyi yayımlamak veya bilgiye erişmek genellikle masrafsızdır ve erişim herkesçe yapılabilir. Tabi yeni bir soru gelmiyor değil akıllara.

Son zamanlarda oldukça aratan sosyal medya kanalları içinde en çok tercih edilen kanalların pek çok artısı olduğu kadar eksisi de bulunuyor mutlaka. İlk sırada Facebook var. Şimdi ne kadar çok artısı vardır diyorsunuz muhtemelen. Yanlış da değil tabi ama eksileri de bir hayli çok. Her birine yer vermemiz biraz zor ama en önemlilerini paylaşalım istedik. Mesela artı sayılacak özelliklerinden birisi 1 milyar kullanıcıya ulaşmış olması. Yani bir düşünce yaymak, bir ürün satmak veya bir hizmet vermek isterseniz karşınızda 1 milyar insan oluverecek. Bu şeklide kendinize istediğiniz kadar müşteri veya istediğiniz kadar dinleyici bulabilirsiniz. Eksi olarak düşünürseniz de şunu örnek verelim. Diyelim ki yanlış bir şey yaptınız veya yanlış bir paylaşımda bulundunuz. Yine karşınızda 1 milyar kişi var. Hadi düzeltin bakalım düzeltebilirseniz. Bir diğer sosyal medya kanalı Twitter. Facebook ile neredeyse aynı kullanıcı potansiyeline sahip bu kanalda da aynı artılar ve eksiler bulunuyor elbette. Ama en çok ses getiren ve tercih edilen kanallardan biri olmaktan geri kalmıyor. Bilgi sunma konusunda kendini sürekli yenileyen bir arama motoru Google var sırada. Google’nin bilgi sunma konusunda sundu hizmetin yanında daha farklı etkinliğe ve hizmete de yer vermiş olması onu vazgeçilmeyen bir sosyal medya kanalı yapıyor. Elimizin altında en büyük yardımcımız olmayı başaran Google daha uzun yıllar bu özelliklerini koruyacak gibi duruyor.

Konumuzun başında sormuştuk hangi sosyal medya kanalları tercih edilmeli diye. Bu soruya cevap vermeye devam ediyoruz. Sırada müthiş bir görsel hizmet sunan bir kanal olan YouTube var. Bir ara özelliklerini kaybedip tekrar küllerinden doğan Youtube, görmezden gelinemeyecek kadar kanal abonelikleriyle binlerce insanı kendine bağlamayı başarıyor. En çok tercih edilen video sitesi olan Youtube’nin de olumsuz yönleri yok değil ama sunduğu onca bilgi ve video sayesinde bu olumsuzluklarını sıfıra indirmeyi başarıyor. Her türden internek kullanıcısının bu sosyal medya kanallarından en az biri çok sıklıkla kullandığını biliyoruz. Özellikle iletişim için farklı eğlenmek için veya öğrenmek için de ayrı kanalların bulunması, kendi alanlarında sürekli gelişmeleri de bu oranı arttırıyor. Size de en çok tavsiye edebileceğimiz sosyal medya kanallarını özetlersek; iletişim ve paylaşım konusunda Facebook ve Twitter, bilgi edinme ve araştırma konusunda Google, video ve görsel eğlence için de Youtube sosyal medya kanallarını tavsiye ediyoruz.

TEKLİF İSTE