İçerik Yönetimi Nedir?İçerik Yönetimi Nedir?

İçerik yönetimi nedir? diye sorduğumuzda şöyle bir yanıt vermemiz mümkün; bir web sitesinin içeriğini yönetmeye yarayan bir sistemdir. CSM olarak kısaltılan İçerik Yönetim Sisteminin yanı sıra WCMS yani Web İçerik Yönetim Sistemi de bulunmaktadır. O da yazılım, uygulamalar ve araçlar bütünü olmakla birlikte herhangi bir organizasyonun web sayfasını oluşturma, düzenleme, gözden geçirme, arşivleme ve yayınlanmasını sağlamakla yükümlüdür. İçerik yönetim sistemi sağladığı pek çok kolaylık ile iste yönetimini tam anlamıyla sağlamayı hedefler. Mesela web tabanlı arayüzler sunar, özellikle web yayını için tasarlanmışsa doküman indeksleme ve arama, arama motorları tarayıcıları için anahtar kelime belirleme gibi. İçerik yönetim sisteminin avantajlarına değinecek olursak; diyelim ki teknik yönden yeterli biri değilsiniz ama yine de kullanmak istiyorsunuz. Sizin gibi teknik bilgisi az olan kişilerin bile çok rahat bir şekilde kullanabileceği kadar sade ve idealdir. İstediğiniz gibi yazı oluşturabilir, bunları düzenleyebilir hatta yayınlayabilirsiniz. Normal bir Microsoft Word belgesinde düzenleme yapar gibi.

Diyelim ki şirketinizde içerik girişlerinden sorunlu pek çok elemanınız var. Çoklu kullanıcı desteği sayesinde bu kişiler arasında iş bölümü yapabilir; birkaçı ürün veya hizmetlerin girişinden sorumlu olabilir, bir kaçı da blog ve diğer alt hizmetlerden sorumlu olabilir. Bu sayede bu kullanıcılar aynı anda içerik oluşturabilir ve aynı şekilde yayınlayabilirler. İçerik Yönetimi ile ilgili diğer avantajlardan söz etmemiz gerekirse; planlanan bir içerikle ilgili pazarlama planınızda yer alan herkesin bu konu hakkında ne olup bittiğini öğrenmesini sağlayabilirisiniz. Nasıl mı? Şöyle ki; oluşturmuş olduğunuz herhangi bir içerik üzerinde, daha önceden yapmış olduğunuz her bir işlemi kayıt altına alabilirsiniz. Hatta bir takvim oluşturabilir ve bu takvime göre bu içerik üzerinde kolay bir çalışma planı oluşturabilirsiniz. Böylece diğer kullanıcılarında bu içerik hakkında bilgi sahibi olmasını ve gelinen nokta hakkındaki son durum değerlendirmesi yapmasını sağlayabilirisiniz. Ayrıca gelişmiş site bakım hizmeti de sağlayan içerik yönetim sistemi sayesinde sitenizde meydana gelen yapısal değişiklikleri değerlendirmede oldukça fazla zaman harcarsınız. Üstelik bu iş hem oldukça risklidir hem de oldukça masraflıdır. İçerik yönetim sistemiyle bu tip bakım maliyetleriniz bir hayli azalır. Bu işlemi otomatiğe bağlamanız da mümkün ve hatta isterseniz herhangi bir güncellemede sorun yaşarsanız eskiye dönüş de yapabilirsiniz. Sağladığı bir diğer kolaylık da tasarım değişikliklerini daha basit hale getirmesidir.

İçerik yönetimi nedir diye sorduğumuzda aslında içerik yönetiminin avantajları nelerdir diye de sormamız gerektiğini düşünüyoruz. Pek çok avantajını saydık az önce sizlere ama bu kadarla yetinmeyip devam edelim istiyoruz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi içerik yönetiminizi sağlayarak size büyük bir avantaj sağlar. İçerik yönetimi sadece içerik yayınlamayı içermez aynı zamanda o içeriği zamanı geldiğinde arşivlemeye veya kaldırmaya da yarar. Diyelim ki herhangi bir üründe promosyon hizmeti uyguladınız. Tabi belli bir süre yayında kalacak olan bu içeriği zamanı gelince kaldırmak veya değiştirmek isteyeceksiniz. Bunu takip etmek biraz zamanınızı alacaktır fakat içerik yönetim sistemi ile bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca sadece içeriği değil bu içeriğe bağlı olan linkleri ve menüleri de otomatik olarak kaldırmış olacaksınız. Zamanında gerçekleştirdiği için sitede herhangi bir karışıklık olmayacak, müşterileriniz üzerinde de olumsuz bir etki bırakmamış olacaktır. İşin güzel tarafı tüm kontrolün sizde olması. Bu konuda sürekli bir firmaya bağlı kalmaktansa tüm kontrolü ele alarak istediğiniz gibi sitenizde hüküm sürmeyi sağlayabilirsiniz.

TEKLİF İSTE