Viral Reklam Nedir?Viral Reklam Nedir?

Viral reklam nedir? diye sorduğumuzda cevap şu şekilde olacaktır; genellikle video şeklinde hazırlanan, internet ortamında yayılan, e-posta yoluyla ya da video izleme kanalları vasıtasıyla kişiden kişiye yayılan bir reklam türüdür. Kendi kendine sürekli yayılması nedeniyle bir virüse benzetilen bu reklam türü viral ismini almıştır. Kullanıcılar tarafından çekilen reklamlar ile firmaların kendilerinin çektikleri reklamlar olarak iki türlü yapılan bu reklamlar oldukça büyük kitlelere ulaşması sebebiyle son zamanlarda oldukça popüler. Genellikle video paylaşım sitelerinde rastlayabileceğiniz bu reklamlar, ürünleri kullanan şahıslar tarafından kendi imkânları doğrultusunda çekildikten sonra firmalar tarafından beğenildiklerinde satın alınırlar. Bu konuda profesyonel olarak iş yapan ekiplere, firmalar ayrıca kendileri de reklam talebinde bulunarak böyle bir iş isteyebilirler. En önemli amaç da bu çekimlerin amatör gibi görünmesi.

Viral reklamlarda bir diğer amaç; bir film kurgulaması içerisinde güzel bir olay anlatmak gibi görünerek ürün tanıtmaktır. Dedikodu gibi ağızdan ağza dolaşarak değil de videoyla destekleyip görsel bir şölenle anlatmaktır. Bu reklam türü tamamen dijital ortamı hedef alır. Video paylaşım sitelerinde en çok hayat bulan viral reklam, sosyal paylaşım ağları sayesinde daha fazla izleyiciye ve kullanıcıya ulaşmaktadır. Sosyal medya kanalları içerisinde buna en çok müsait olan da Twitter’dır. Kim tarafından kurgulandığı pek önemli değildir, daha önce de söylediğimiz gibi asıl önemli olan amatörce görünmesidir. Genellikle komik konuları ele alır ve bu sayede eğlendirirken ürün tanıtma işlemini de gizli bir şekilde yapmış olur. Çoğunluğu birilerin isteği doğrultusunda gerçekleşmiştir ancak bazılarının da gerçekleşmesi tesadüfî olmuştur. Ürün veya hizmetin satışı arka planda gelir ancak temel amaç aslında budur. Pek çok viral reklam izlemişsinizdir ve bunlar arasında en çok ünlü olanlara bakmanızı öneririz. Neden mi? Çünkü ilk başta size çok komik ve çok ilgi çekici ancak çok sıradan bir video izleyeceğiniz söylüyoruz. Hiçbir amaç içermeyen, sadece gülmeye ve eğlendirmeye yarayan kısa, küçük ve genellikle tek kişilik bir video. İzlemeye başladınız, güldünüz, eğlendiniz. Peki, aklınız da ne kaldı tam olarak; oyuncu mu, olay mı, ürün mü? Bizce tam anlamıyla ürün kaldı. Neden mi? Çünkü olay ve oyuncu sadece bir amaca yönelik hareket eder o da ürünü veya hizmeti tanıtmaya ya da onu kullanmaya yöneltmeye.

Diğer reklam türlerinde olduğu gibi viral reklamda da amaç pazarlama ve tanıtımdır. Belirlenen kitlere ulaşabilmek için firmaların en çok tercih ettiği reklam türlerinden biri haline geldi son zamanlarda. Sosyal medyanın da gücü mutlak bir şekilde ortada. Daha fazla bir insan potansiyeli yakalamak için uğraşan firmalar, her türlü olanağı değerlendirme çabasında. Hem yapımı için hem de yayınlanması için öyle yüksek meblağlara gerek de yok. Çok ucuz bir şekilde yapılıyor ve yayılması da kendi kendine gerçekleşiyor. Hem de düşünebileceğiniz çok daha fazla insan grubuna. Sosyal medya kanalları aracılığıyla birbirleriyle iletişim halinde bulunan insanlar bu videoları birbirleriyle paylaştıkça firmaların işini daha da kolaylaştırmış oluyor. Önemli olan seslenmek istediğiniz kitleyi belirlemek ve nasıl sesleneceğinizi bilmek. Başından beri söylediğimiz gibi genellikle güncel olarak gelişen olayları komik bir üslupla ve komik bir senaryoyla vurgularsanız akılda olan kalıcılığınız da oldukça artacaktır. Tabi doğru ve etkili bir reklam yapabilmek için de profesyonel bir yardım almanız da şart. Amatörce olacak ama kurgusu, senaryosu, oyuncusu ve vermek istediği mesaj da profesyonel olmalı.

TEKLİF İSTE